Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji w życiu Waszego nienarodzonego maleństwa. Musi dobrze komponować się z nazwiskiem oraz spodobać się dziadkom i najbliższej rodzinie. Nie warto jednak rwać włosów z głowy! Stworzyliśmy dla Was specjalny poradnik, który ułatwi Wam wybór i pozwoli zapoznać się z najbardziej popularnymi i oryginalnymi propozycjami. 

Trudno jest wybrać idealne imię dla dziecka. Nie ma idealnego sposobu na wybór tego najlepszego. W poszukiwaniach należy się kierować własnym sercem i gustem. Każde imię jest piękne, niezależnie od tego, na jakie się zdecydujecie. Ostatecznie i tak najważniejsze jest, żeby dziecko urodziło się zdrowe, a reszta wydarzy się sama.

Kalendarz imion męskich

W przypadku chłopców panuje kilka zasad wyboru imienia. Często ze względu na przedłużenie nazwiska rodowego, traktowane jest to bardzo poważnie. Można zastosować strategię opartą o tradycje rodzinne, czyli nadać imię po ojcu, dziadku lub kimś z rodziny. W ten sposób możemy upamiętnić kogoś ważnego dla nas, kto mógłby stać się wzorem dla dziecka noszącego jego imię. W niektórych rodzinach imię przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dlatego nie obawiajcie się nazwać swojego chłopca Stanisławem, Tadeuszem, czy Nikodemem, gdyż takie imiona z powrotem zyskują na popularności.

Inną ciekawą strategią jest nazywanie syna od ważnej postaci ze świata historii. Przeglądając, jak zmieniała się popularność niektórych imion na przestrzeni lat, możemy dostrzec silne inspiracje wodzami narodów, ważnych polityków i innych zasłużonych mężów stanu albo ważnych naukowców. Przykładem może być tutaj Albert od Alberta Einsteina. Znaną praktyką jest także wybór imienia, które obchodzi imieniny w dniu narodzin dziecka.

Kalendarz imion żeńskich

Wybór imienia dla córki wiąże się ze znacznie większą presją. Dziewczynki są bardziej wrażliwe i mogą spotkać się z reakcją otoczenia, jeśli będą mieć niecodzienne imię. Warto jednak od małego uczyć dzieci, że każde imię jest piękne i zasługuje na szacunek.

W przypadku nadania imienia dziewczynkom też wykształciły się pewne wzorcowe zachowania. Tak samo często dzieci dziedziczą imiona po babciach lub kobietach, które zmieniły świat. Poza tym można zauważyć, że znacznie częściej nadaje się im imiona o znaczeniu symbolicznym. Przykładowo Adela pochodzi z języka germańskiego i oznacza “osobę o szlachetnym usposobieniu”, zaś Faustyna znaczy „obdarzona szczęściem”, a Otylia oznacza “bogatą wojowniczkę”.

Obraźliwe znaczenie imion

W wielkiej księdze imion istnieją takie, których znaczenie można uznać za… niefortunne. Z pewnością Wacław mógłby mieć problemy w szkole, bo jego imię kojarzy się z męskim przyrodzeniem. Niewiele osób wie także, że imię Klaudia wywodzi się z łaciny i oznacza osobę kulawą. Z kolei łacińskie imię Fabia oznacza kobietę “hodującą bób”, a Jarosława “słynie z surowości”, a Balbina „jąkałę”. Niewiele osób zna ukryte znaczenia ich imion, jednak warto sprawdzić wszystkie opcje, zanim nadacie imię swojemu potomstwu.

Baza imion żeńskich

Przegląd najpopularniejszych imion w 2020 to najlepszy sposób na znalezienie pięknego imienia, które nie będzie negatywnie wyróżniać się wśród rówieśników:

Zuzanna

Julia

Zofia

Maja

Hanna

Lena

Alicja

Maria

Oliwia

Amelia

Wiktoria

Aleksandra

Antonina

Laura

Emilia

Imiona żeńskie znaczenie

Wiele imion żeńskich zawiera ukryte znaczenia i przydomki, które zostały im nadane po dokonaniu wybitnych czynów. Przykładowo Afrodyta jest pełnoprawnym imieniem, które funkcjonuje na cześć greckiej bogini miłości, a Iwona to kobieta “uzbrojona w łuk z drzewa cisowego”.

Imiona staropolskie i pochodzenia słowiańskiego często odnoszą się do walki i wiary. Przykładowo Świętosława oznacza “ciesząca się świętą sławą”, a Mieczysława pochodzi od miecza.

Kalendarz imion dla dzieci

Kalendarz imion dla dzieci to nic innego jak zbiór wszystkich propozycji, okraszonych garścią informacji – znaczeniem i datą imienin. Niektórzy, aby znaleźć odpowiednie imię dla dziecka, biorą do ręki kalendarz, dzięki czemu mogą sprawdzać imię razem z datą imienin. Chociaż obecnie odchodzi się od świętowania imienin na rzecz urodzin, w niektórych regionach to wciąż popularne.

Znaczenie imion dzieci

Czy wybór imienia dla dziecka zawsze powinien mieć znaczenie? Oczywiście, że nie! To nic nie znaczy, kiedy za imieniem dziecka nie idzie żadna spektakularna historia. Najważniejsze, że imię, które wybiorą przyszli rodzice, będzie się podobało właśnie im. Rodzina i najbliżsi przyjaciele często roszczą sobie prawo do wywierania nacisków w tej kwestii, ale najważniejsze jest, żeby to przyszła mama i przyszły tata byli zadowoleni.

Imiona dla chłopców znaczenie

W 2019 roku dla chłopców najczęściej wybierano imiona:

Antoni

Jan

Jakub

Aleksander

Szymon

Franciszek

Filip

Mikołaj

Wojciech

Adam

Kacper

Stanisław

Marcel

Leon

Michał

Wiele z nich ma bardzo długą historię i pochodzi z Biblii. Szymon, Filip, Jan i Jakub to imiona należące do Apostołów Chrystusa. Imię Mikołaj z greckiego oznacza “bohatera ludu”, a Antoni z łaciny tłumaczy się jako “wybitny”. Za każdym imieniem kryje się ciekawa historia człowieka, które nosił je wcześniej.