ZNACZENIE IMION

znaczenie imion

Znaczenie imion to temat bardzo interesujący. Znaczenie imion  to coś więcej niż tylko słowa – staramy się dowiedzieć, co znaczą nasze imiona, jak wpływają na to, kim jesteśmy. Czy znaczenie imion może rzeczywiście wpływać na osobowość ludzi, którzy dane imiona noszą? Niemniej ogromną wagę w wielu kulturach przykłada się do znaczenia imion i odpowiedniego doboru imienia dla dziecka. Znaczenie imion może być związane z tłumaczeniem imienia w danym języku, może też niejakim życzeniem,dobrą wróżbą. Znaczenie imion możemy też rozpatrywać z punktu widzenie numerologii.

Znaczenie imion a historia

Imiona towarzyszą ludzkości od pierwszych chwil, gdy gatunek ludzki nauczył się ze sobą porozumiewać. Ludzie musieli zacząć rozróżniać poszczególne jednostki i zaczęli nadawać sobie imiona. Gdy liczebność osób noszących to samo imię znacząco wzrosła do imion zostały dołączone nazwiska. Taka identyfikacja jednostek przyjęła się i skutecznie funkcjonuje do dziś.

Znaczenie imion słowiańskich

Imiona słowiańskie to imiona wywodzące się z pogańskiej, przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej lub tworzone na ich wzór. Należą do nich polskie imiona powstały one ze słów używanych w języku staropolskim.

 • Właściwe imiona nadawane były prawdopodobnie w czasie postrzyżyn (około 7 lat).
 • Imiona dla dzieci zanim nadano im właściwe imiona miały chronić je przed złymi mocami.
 • Znaczenie imion słowiańskich było magiczne i stanowiło najlepsze życzenie bądź wróżbę dla osoby, której dane imię nadawano.
 • Brak odwołań do ówczesnych bóstw – co było bardzo powszechne w innych grupach językowych.
 • Nie stosowano nazw zwierząt.
 • Znaczenie imion miało nieść ze sobą wyższe wartości takie jak odwaga, szacunek, zgoda, miłość.
 • Imiona kobiece tworzono dodając końcówkę -a do imienia męskiego (np. Stronisława). Niektóre człony występują tylko w imionach kobiecych: -wola (Boguwola, Bohuwola), -cześć (Przybycześć), -wieść (Dobrowieść), -włość (Boguwłość), -żyźń (Dobrożyźń, Świętożyźń).
 • Znane są też złożone imiona żeńskie, których męskie odpowiedniki nie zostały znalezione w średniowiecznych dokumentach.
 • Imiona staropolskie współistniały z imionami chrześcijańskimi (zapożyczonymi z innych języków) do przełomu XV i XVI wieku.
 • W późniejszym okresie, już chrześcijańskim nowe narodzone dziecko otrzymywało imię słowiańskie i dopiero później, przy chrzcie, nadawano mu wtórne imię chrześcijańskie.

znaczenie imion1 ZNACZENIE IMION

Znaczenie imion łacińskich

Imiona łacińskie – imiona rzymskie używane przez starożytnych Rzymian oraz inne imiona pochodzące z łaciny, rozpowszechnione w wielu krajach w późniejszym okresie.

Znaczenie imion greckich

Imiona greckie składały się często z elementów oznaczających walkę, zwycięstwo, sławę, dumę czy pobożność. Jednak już w starożytności pierwotne znaczenie imion schodziło na dalszy plan. Nowe imiona powstawały poprzez łączenie połówek imion dwóch przodków dziecka, np. z imion Lysanis (“rozpraszający troski”) i Philippos (“przyjaciel koni”) tworzono imię Lysippos, które już nie miało sensu, ale za to czciło pamięć np. dziadka i stryja dziecka.

Znaczenie imion germańskich

Dawne imiona germańskie składały się najczęściej z dwóch niezwiązanych ze sobą gramatycznie składników, np. Fryderyk (fridu “obrona, pokój” + richi “potężny, książę”), Henryk (heim “dom”+ richi), Ludwik (hlut “głośny, słynny” + wig “walka”).

Znaczenie imion semickich

Imiona semickie  pochodzą głównie z języków: hebrajskiego, aramejskiego lub arabskiego. Ich najbogatszym źródłem są Biblia i Koran. Wiele z imion biblijnych i koranicznych posiada wielkie znaczenie dla noszących je osób – chrześcijan, muzułmanów i żydów. Wedle Biblii niektóre imiona zostały nadane bezpośrednio przez Boga np. imiona takie jak Abraham, Izrael, Jezus czy też Sara. Imiona hebrajskie i aramejskie, ponieważ stanowią większość imion biblijnych, są bardzo rozpowszechnione w krajach chrześcijańskich, także w Polsce (np. Anna, Maria, Józef, Szymon). Imiona biblijne to najczęściej występujące imiona w Polsce.

Numerologiczne znaczenie imion

Numerologia od wieków uznawana była za cenne źródło magicznej wiedzy. Dopatrywano się od zawsze tajemnych znaczeń imion, powiązanych z fazami księżyca, kalendarzem astronomicznym. Starożytni w liczbach dopatrywali się filarów, kształtujących otaczającą ich rzeczywistość. Na liczby przełożyli więc także imiona, przypisując im określone cechy, predyspozycje i charakter. Powstały dwa bardzo precyzyjne systemy wyliczania numerologicznego znaczenia imion – grecki i hebrajski. Numerologia uznawana jest za istotny element wiedzy tajemnej. Numerologia imion to przeświadczenie że imię wpływa silnie na całe nasze życie, charakter i determinuje przyszłość.

Be Sociable, Share!
 • more ZNACZENIE IMION

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge